Jeszcze nie tak dawno mało kto wiedział, kim jest Wilhelm Sasnal z Tarnowa. Dziś jego obrazy sprzedawane są po kilkadziesiąt tysięcy dolarów w Londynie i Nowym Jorku. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo taką samą cenę mogą osiągać prace artysty, który kilka tygodni temu zaprojektował logo Centrum Polonii w Brniu.
Piotr Barszczowski (podobnie jak Sasnal, artysta z Tarnowa) zasłynął jako twórca neowitraży, tworzonych wedle autorskiej techniki artysty, polegającej na „malowaniu” fotografią cyfrową. Niedawno mogliśmy podziwiać jego prace na wystawie, zorganizowanej 100 metrów pod ziemią, w kopalni soli w Wieliczce. Barszczowski był oczywiście świadom surrealizmu zestawienia otoczenia oraz samych dzieł. Światło ukryte w jego neowitrażach wydobyte zostało z mroku kopalni, jak sam zauważa.
Już za kilka tygodni, 9 stycznia 2010 roku będzie miał miejsce wernisaż, otwierający wystawę prac Barszczowskiego na …. jednym ze szczytów Tatr ! Przez 9 miesięcy, do 3 września wystawę w Górnej Stacji Polskich Kolei Linowych na Kasprowym Wierchu podziwiać będzie ok. 4 tysiące osób dziennie. Będzie to więc „wystawa na najwyższym poziomie”, jak brzmi zresztą hasło promujące to wydarzenie artystyczne. Kto wie, czy to tych 9 miesiącach nie zrodzi się pomysł zorganizowania wystawy np. w kosmosie. Wszystko wskazuje na to, że nieco wcześniej twórczością Barszczowskiego zainteresować się może słynne nowojorskie Museum of Modern Art.
Turystyka, sport i technika zmodernizowanej kolejki linowej spotkają się tutaj, na wysokości 1987 metrów, ze sztuką i to sztuką wyjątkowo oryginalną. Barszczowski pokaże 25 neowitraży, tj. prac wydrukowanych dwustronnie na specjalnej pleksi z mikropryzmatami, w oprawie ram z anodowanego aluminium, z umieszczonymi wewnątrz diodami oświetlającymi wewnętrznie grafikę.
Tak jak wcześniej, w kopalni w Wieliczce Barszczowski zaangażował do ekspozycji swej sztuki światła ciemności podziemia, tak teraz zaprząc chce do wyeksponowania charakterystycznej dla swych neowitraży gamy kolorów potęgę gór.
Prezentacja projektu nastąpi już 7 listopada w Krakowie, podczas Targów Książki na stoisku Wydawnictwa „Modny Kraków”, kiedy to Barszczowski będzie osobiście promować wystawę.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem artystycznym objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Nawara oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, gdzie niedawno miało swoją prezentację jedno z dzieł Baszczowskiego – tryptyk „Trzy Siostry”.
Genialne pomysły Barszczowskiego widać nie tylko w jego neowitrażach czy oryginalnych miejscach ich ekspozycji, ale także w projektowanych znakach firmowych. Przykładem jest choćby wspomniane logo Centrum Polonii w Brniu. Jest to PANGEA POLONIA (pangea-gr.wszechziemia-superkontynent sprzed 250 milionów lat). Artysta przedstawił tutaj Polskę w świecie i świat w Polsce.
Wypada czekać nie tylko na samą wystawę na Kasprowym Wierchu, ale także kolejne pomysły Barszczowskiego, którymi na pewno nas jeszcze zaskoczy. Jak wieść gminna niesie, artysta ma zamiar stworzyć kolejny neowitraż, przedstawiający Polonię. Nasza instytucja jest oczywiście dumna z kolejnych sukcesów artysty, z którym ma zaszczyt współpracować (Barszczowski projektował także nasz papier firmowy, pin, wizytówki). „Grzejąc się” bezwstydnie w cieple sławy Piotra Barszczowskiego, życzymy mu oczywiście kolejnych sukcesów.
9 stycznia na Kasprowym Wierchu, czyli na wysokości 1987 m n.p.m. otwarta została wystawa neowitraży Piotra Barszczowskiego, pseudonim artystyczny „Adam Perun”. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wernisażu, o którym pisaliśmy już wcześniej.