2 września w całej Polsce, w dużych miastach i w małych miasteczkach, kolejny już raz czytano publicznie jedno z najważniejszych polskich dzieł literackich. Tegoroczną „lekturą” społecznej akcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego napisane w 1900 r. w okresie znanym nam jako Młoda Polska. Książkę przeczytali wspólnie różni ludzie niezależnie: od wieku, poglądów politycznych i pozycji zawodowej.
Tegoroczna „lektura” to dramat składający się w 3 aktów.Przedstawia sytuację duchową narodu, nawiązując m.in. do Rzezi galicyjskiejz 1846 roku. Autor starał się pokazać, dlaczego Polacynie potrafią wywalczyć niepodległości.
Inspiracją do napisania utworu był ślub poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny, których wesele odbyło się w dworku malarza, a zarazem działacza politycznego Włodzimierza Tetmajera i jego żony Anny w podkrakowskich Bronowicach. Przyjęcie zgromadziło intelektualną i artystyczną elitę ówczesnego Krakowa. Gośćmi byli m.in.: Stanisław Wyspiański, Kazimierz Tetmajer (prywatnie przyrodni brat Włodzimierza Tetmajera) i Tadeusz Boy-Żeleński. Zaproszono również całą wieś. Ślub stanowił też mezalians.
Akcja dramatu rozgrywa się w noc listopadową 1900 roku, w dworku Tetmajerów, coma charakter symboliczny. Robiąc to Wyspiański chciał poruszyć temat ówczesnych najważniejszych spraw narodowych oraz relacji chłopów, szlachty, polskich przywar i nieudolnych narodowych powstań. Pesymistycznym symbolem jest zgubienie przez jednego z bohaterów złotego rogu i tzw. chocholi taniec weselników obrazujący marazm polskiego narodu.
Ciekawostką znaną małej liczbie osób z regionu jest to, że autor utworu był niejako z nim związany. Żona Stanisława Wyspiańskiego – Teofila Pytka wywodziła się zKonar, niegdysiejszej wsi, aobecnie dzielnicy miasteczka Żabno, wktórym pisarz często przebywał.
Publiczne czytanie odbyło się też tradycyjnie na Powiślu Dąbrowskim. Tutaj miało miejsce między innymi w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu zorganizowane wspólnie przez: Powiatową Bibliotekę Publiczną, breńską instytucję kultury, oraz dąbrowskie stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Spotkanie rozpoczęła dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga, która powitała wszystkich oraz powiedziała kilka słów na temat tegorocznej lektury „Narodowego czytania”.
Zanim ono nastąpiło wykład związany z tematem wygłosił dąbrowski historyk, nauczyciel tego przedmiotu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a zarazem wiceprzewodniczący stowarzyszenia „Związku Dąbrowiaków” Włodzimierz Piasecki. Opowiedział o związku Stanisława Wyspiańskiego z tutejszą ziemią. Następnie nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu im. Władysława S. Reymonta Barbara Grzebieniowska przypomniała natomiast sylwetki osób będące inspiracją do powstania „Wesela”.
Wtedy też rozpoczęto publiczne czytanie fragmentów książki. Zrobili to wspólnie z podziałem na role, specjalnie na to wydarzenie przebrani w epokowe stroje: starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Grzegorz Olearczyk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Guzik, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego Zdzisław Kogut, Ryszard Siepiora, Barbara Grzebieniowska, prezes Związku Dąbrowiaków Andrzej Drzazga, Aleksander Zdanowski oraz pracownicy Starostwa Powiatowego: Magdalena Skrzyniarz, Dagmara Jedynak wraz z córką Kamilką – najmłodszą uczestniczką kulturalnego wydarzenia oraz Justyna Kupiec, bibliotekarka Małgorzata Starzec i Dorota Wenc z breńskiej instytucji kultury.
Wspólne czytanie jednego z największych polskich dzieł literackich zakończyły pamiątkowe zdjęcia wykonane przez uczestników spotkania. Osoby, które miały przy sobie egzemplarz „Wesela” miały jedyną możliwość otrzymania w niej specjalnego, okolicznościowego stempla przesłanego przez Kancelarię Prezydenta RP dla lokalnych organizatorów Narodowego Czytania.