WERNISAŻ WYSTAWY UKRAIŃSKIEGO MALARSTWA ETNICZNEGO ELLI ZOLOTARENKO

Dnia 28 października w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbył się wernisaż wystawy Ukraińskiego Malarstwa Etnicznego Elli Zolotarenko.

Wernisaż otwarła Pani Dyrektor Małgorzata Bułat, która przywitała artystkę oraz przybyłych gości i pokrótce przybliżyła sylwetkę Pani Elli. Następnie głos zabrała sama autorka prac, która w pięknych słowach opowiedziała o historii Ukraińskiej sztuki. Przemówił również Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Pan Krzysztof Bryk, pogratulował artystce tak pięknej pasji i podziękował za obecność. Na wernisażu gościliśmy również Panią Zdzisławę Woźniuk prywatnie przyjaciółkę Pani Elli,

z wykształcenia polonistka , która opowiedziała o barwnej przyjaźni z artystką.

Ella Zolotarenko – Pochodzi ze Lwowa z zawodu, jest psychologiem, pracuje jako nauczycielka. Założycielka twórczej studii „Zernyatko” (2012-2019 r.)
Artystka urodziła się w małej Ukraińskiej wiosce i pochodzi z rodziny artystów. Wykonuje ludowe malarstwo, które ukształtowało się w Dnieprze na Ukrainie

w miejscowości Petrykivka. W 2013 roku malarstwo to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Tworzy obrazy oraz maluje na ubraniach i różnych materiałach.
W swojej działalności wykorzystuje technikę malarstwa Petrykivka jako terapię

i psychokorekcję dla dzieci i dorosłych. Artystka w ludowym malarstwie przedstawia motywy kwiatowe i zwierzęce, wykorzystując nietypową technikę malowania m.in. palcami, pałeczkami bambusowymi i pędzelkami z kociej sierści.

Malarka w swoim dorobku ma:
– 9 wystaw na Ukrainie
– Konkurs Malarstwa nieprofesjonalnego im Ignacego Bieńka miasta Bielska-Białej Polska-26.03.2018
– Wystawa osobista Bielsko-Biała, maj-czerwiec 2018 Polska – „Kwitnąca Ukraina”- Wystawa osobista Turciya miasto Izmit – lipiec 2018 r
– Konkurs Malarstwa nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka miasta Bielska-Białej Polska – 26.03.2019
-Konkurs Malarstwa Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2019

Całość wernisażu uświetnił występ muzyczny Julii Czekańskiej, uczennicy V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, która pochodzi z Niedomic i jest Laureatką II miejsca w konkursie wokalnym „Tarnów ma głos”

Na zakończenie zostały wręczone artystce podziękowania z symbolicznymi pamiątkami.

Wystawę można oglądać w Dworze Konopków od poniedziałku do piątku
w godz. 8-16 do 15 listopada br.