Trzeci Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Bezpieczna granica” już za nami!

W ubiegłą niedzielę odbył III Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Po uroczystej mszy świętej i wspaniałym pokazie musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, a także pokazie dynamicznym i pokazie umiejętności psa służbowego Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyły się na placu pod CH „Dąbrowiak”, dalsza część obchodów odbyła się na terenie zespołu dworsko-parkowego w Brniu.

Tematem przewodnim III Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa było szeroko pojęte bezpieczeństwo m.in. w ruchu drogowym, przeciwpożarowe, zdrowotne. W tym roku ze względu na  sytuację na granicy białoruskiej oraz wojnę w Ukrainie organizatorzy skupili się szczególnie na aspekcie bezpieczeństwa kraju i jego granic. Patronat Honorowy nad tym wyjątkowym przedsięwzięciem przebiegającym pod hasłem „Bezpieczna granica” objął Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG. Stanisław Laciuga.

Wśród licznych atrakcji zaplanowanych dla uczestników Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa były pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokaz młodzieży klas mundurowych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, pokaz umiejętności tancerzy z Szkoły Tańca Latino w Żabnie, konkurs na najlepszego strzelca organizowany na mini strzelnicy. Na scenie wystąpili też przedstawiciele Drużyny Orląt z Lubasza. Patryk Bator zagrał Rotę, a Tomasz Kania wyrecytował jeden z wierszy Juliusza Słowackiego.

Uczestnicy mogli odwiedzać stoiska m.in.: Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, Zakładów Mechanicznych w Tarnowie będących uznanym dostawcą sprzętu wojskowego dla polskich sił zbrojnych i innych służb mundurowych oraz odbiorców zagranicznych, 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie, 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, 5. Batalionu Dowodzenia w Krakowie, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, Jednostki Strzeleckiej  JS 2083 im. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej, Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Zespołu Historii Drogownictwa w Szczucinie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dla najmłodszych przygotowano również ciekawą strefę animacji, dmuchańce, ściankę wspinaczkową, przejażdżki kucykiem, konkursy z nagrodami. Nie zabrakło również stoisk gastronomicznych.

W ramach tego wydarzenia odbył się także pokaz ponad 100 zabytkowych oraz unikatowych samochodów i motocykli. Można było tutaj zobaczyć wiele perełek motoryzacyjnych, między innymi Forda T z 1916 r. należącego do Pana Andrzeja Chmielowskiego, który zajął I miejsce w pokazie.

W trakcie trwania imprezy równolegle odbywała się Nieszablonowa Lekcja Historii o roku 1863/64, ukazująca życie codzienne powstańca styczniowego i bojowy szlak powstańców, w ramach projektu pn. „Powstanie Styczniowe – 160. rocznica” realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego. Wręczono również nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pn. „Udział ziemi dąbrowskiej w powstaniu styczniowym”.

Nagrodzono także laureatów konkursu wiedzy o tytoniu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Tarnowskiej.

Obchody zakończył koncert i zabawa taneczna.

Wydarzenie, w tym klimatycznym i urokliwym miejscu, zgromadziło tłumy mieszkańców oraz zaproszonych gości, a wśród nich m.in. parlamentarzystów Piotra Saka i Wiesława Krajewskiego, Senatora RP prof. dra hab. Kazimierza Wiatra, Radną Sejmiku Województwa Małopolskiego Annę Mikosz, Prezesa Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryka Łabędzia, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierza Koprowskiego, Egzaminatora Nadzorującego MORD Roberta Dorosza, przedstawicieli Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Regionu Tarnowskiego, instytucji, służb i organizacji mundurowych.

Organizatorów i partnerów wydarzenia reprezentowali: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek wraz z Wicestarostą Krzysztofem Brykiem, Przewodniczącą Rady Powiatu dr Martą Chrabąszcz i Sekretarz Powiatu dr Anną Mikos, Dyrektor Centrum Polonii-Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Małgorzata Bułat, Komendant Straży Granicznej w Tarnowie kpt. SG Paweł Wolak, Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej nadkom. Jarosław Kmieć, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej st. kpt. Krzysztof Romański, Dyrektor Zespołu Szkół im. W. S. Reymonta w Brniu Jarosław Boryczka.

III Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa nie odbyłby się bez zaangażowania finansowego organizatorów tj. Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej i Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki Rekreacji w Brniu, partnera, którym była Fundacja PZU, a także życzliwości i wsparcia następujących sponsorów:

 • BRUK BET Krzysztof Witkowski
 • Józef Węc AUTO CZĘŚCI
 • Zakład Budowy Urządzeń Dźwignicowych Ryszard Jędraszek
 • Firma Handlowa SASPOL – Mieczysław Sas
 • Adam Zachara ADAMAX Mechanika samochodowa
 • Paweł Drożdż OSK Jedynka
 • Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Szkoleń Adrian Janas
 • Firma Handlowo-Usługowa Maria Koszyk
 • SOLklim – Norbert Sołtys
 • SOLVENT SOŁTYS Sp. j.
 • Stanisław Nowak Zakład remontowo-budowlany
 • Jan Pabian Blacharstwo, lakiernictwo samochodowe
 • Firma Handlowo-Usługowa QVADRO – Mariusz Toczek
 • LEMAR Stacja Diagnostyczna
 • F.H.U. GNSBUD (Łazienkarium) – Krystian Gniewosz
 • F.H.U. METRO Tomasz Fliśnik

ORGANIZATORZY III POWIATOWEGO DNIA BEZPIECZEŃSTWA:

 • Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu

PARTNERZY:

 • Placówka Straży Granicznej w Tarnowie im. gen. bryg. Józefa Gizy
 • Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu
 • Fundacja PZU

Tekst: https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/trzeci-powiatowy-dzie%C5%84-bezpiecze%C5%84stwa-pod-has%C5%82em-bezpieczna-granica-ju%C5%BC-za-nami-12199.html

Zdjęcia: https://www.facebook.com/CentrumPoloniiBren/