SPOTKANIE Z MISJONARZAMI

31 sierpnia 2016 roku w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się spotkanie z polskimi duchownymi pracującymi na misjach w różnych częściach świata, a pochodzący z naszego powiatu, z Gminy Olesno.

W Dworze Konopków gościli: ks. Stanisław Deszcz, którego łączny staż misyjny liczy 27 lat – pierwsze 23 lata to praca na misjach w Kongo, a 4 ostatnie lata to Biro w Beninie oraz przebywająca od 3 lat w miejscowości Tancy w Peru siostra Teresa Golemo.

Przybyli goście w interesujący sposób przybliżyli obecnym kraje i regiony, gdzie pracują. Ukazali troski i problemy dnia codziennego, z którymi muszą się zmagać. Ciekawie opowiadali też o zwyczajach i tradycjach miejscowej ludności, jak również ich podejściu do wielu spraw, które dla nas Europejczyków są bardzo zaskakujące, a nawet niezrozumiałe.

W spotkaniu z misjonarzami uczestniczyli m.in: Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Powiatu Dąbrowskiego, Mariola Smolorz, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Stanisław Początek, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej z Prezes Krystyną Guzik oraz wielu innych licznie przybyłych gości.

W trakcie spotkania dołączył do nas kolejny gość – pochodzący z Olesna: ks. Ryszard Wajda, misjonarz z 28-letnim stażem, a obecnie pracujący w diecezji Kundiawa w Papui-Nowej Gwinei.