Wczoraj tj. 16 lutego w Stanicy Turystycznej w Brniu odbyło się wyjątkowe, a zarazem pierwsze z cyklu wydarzeń spotkanie pn. „Wspomnienia O Rodzie Konopków”.
Spotkanie zostało otwarte przez P.O Dyrektor Centrum Polonii Panią Iwonę Bator oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Panią Małgorzatę Morawiec. W spotkaniu uczestniczyli Starosta Dąbrowski Pan Lesław Wieczorek, Wicestarosta Pan Krzysztof Bryk, Wójta Gminy Olesno reprezentował Sekretarz Pan Janusz Plata, Wójt Gminy Bolesław Pan Kazimierz Olearczyk, Wójta Gminy Radgoszcz reprezentowała Pani Renata Klimek, Prezes Firmy Pro-Eco Investment; Pełnomocnik Fundacji Pamięci Barona Feliksa Konopki Pani Joanna Tabiś, Wikariusz z parafii Olesno Ks. Michał Pierz, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Podinspektor Witold Łopata Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Mł. Brygadier Daniel Misiaszek, Radni Powiatowi, Radni Gminni, Dyrektorzy, Kierownicy oraz Przedstawiciele zaprzyjaźnionych Instytucji Powiatowych i Gminnych.
Wydarzenie zgromadziło, historyków, pasjonatów lokalnej historii oraz mieszkańców.
Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie, Starostwem Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Zespołem Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu. Dalszą część spotkania poprowadziła Pani Dorota Wenc, która pełniła rolę przewodnika w tej niezwykłej wędrówce w czasy rodu Konopków, zapraszając gości na projekcję filmu „Baron Feliks Konopka, życie i twórczość” – scenariusz i reżyseria Jadwiga Klimkowicz.
Po projekcji filmu zaprzyjaźniona polonistka Pani Barbara Grzebieniowska z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu, poprowadziła rozmowę z naszymi gośćmi, zachęcając uczestników do dyskusji, a dzięki jej wnikliwym pytaniom spotkanie stało się swoistym pomostem między przeszłością a teraźniejszością, przypominając nam o wartościach, które kształtowały naszą historię.
Jako pierwsza głos zabrała Pani Jadwiga Klimkowicz reżyser filmu. Opowiedziała o kulisach powstawania filmu i wyzwaniach związanych z nim. Wyjątkowym gościem wydarzenia był potomek Zarządcy Dworu Konopków Pan Wojciech Budziło, który przybliżył zgromadzonym historię swoich przodków oraz udostępnił na wystawę rodzinne pamiątki w tym szklane negatywy, przedstawiające członków rodziny zarządcy majątku Konopków i ich codziennego życia. Podczas rozmowy szczególnie poruszająca była opowieść lokalnej mieszkanki Pani Cecylii Panek, która bardzo emocjonalnie podzieliła się wspomnieniami przekazywanymi od przodków. Jej relacja ukazała, jak wielki wpływ Rodzina Konopków miała na region oraz jego dziedzictwo, które wciąż jest żywe w pamięci społeczności.
Spotkanie i wystawa poświęcona Rodzinie Konopków okazały się nie tylko lekcją historii, ale także cennym momentem wymiany wspomnień i refleksji. Dzięki osobistym relacjom mieszkańców, świadectwu potomka i reżyser filmu uczestnicy mogli spojrzeć na dzieje Konopków w wyjątkowo bliski i emocjonalny sposób.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie. Dzięki takim inicjatywom historia pozostaje żywa i inspiruje kolejne pokolenia do pielęgnowania pamięci o przeszłości.
Wystawę poświęconą rodzinie Konopków można oglądać do 17 marca 2025 w godz. 8.00-16.00 w budynku Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.
To dopiero początek cyklu spotkań, podczas których będziemy mieli okazję jeszcze bardziej przybliżyć lokalne dziedzictwo i dokumentować niezwykłe historie.