POWIAT DĄBROWSKI PRZYJAZNY DZIECIOM I MŁODZIEŻY

Ostatnie dni pokazały jeszcze raz, że stosunkowo nieduży obszarowo powiat dąbrowski jest chyba jednym z najbardziej przyjaźnie nastawionych w stosunku do dzieci i młodzieży.

Jak już informowaliśmy, instytucja kultury Powiatu Dąbrowskiego – Centrum Polonii w Brniu zorganizowało niedawno Pierwszy Breński Bal Sylwestrowy, z którego dochód przeznaczony jest dla polskich sierot na Ukrainie i Białorusi. Mimo, że w czasie balu nie organizowano żadnych aukcji, a jego cena (w stosunku do atrakcji, jakie oferował – patrz relacja filmowa z tej imprezy) była wyjątkowo przystępna, okazało się, że po odliczeniu wszystkich kosztów organizacji balu, pozostało 2.912, 50 zł. Pieniądze te – zgodnie z zapowiedzią Centrum Polonii – zostaną przekazane polskim dzieciom z Ukrainy i Białorusi, które odwiedzą Powiśle Dąbrowskie albo w czasie Świąt Wielkanocnych, albo w czasie letnich wakacji. (Planowane na okres Świąt Bożego Narodzenia zaproszenie dzieci Centrum musiało odwołać ze względu na epidemię grypy).

Jeszcze zanim obliczono, jaką sumę będzie można przeznaczyć dla polskich sierot zza naszej wschodniej granicy, Powiat Dąbrowski ponownie zaangażował się w pomoc dzieciom – tym razem tym mieszkającym w Polsce i chorym na raka. Centrum Polonii w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupiło w drodze licytacji, prowadzonej na antenie radia RDN (za 450 zł) obraz znanego artysty Piotra Barszczowskiego pt.”Mona Liza Vege”, który przedstawia portret Mona Lizy autorstwa Leonarda Da Vinci. Barszczowski „wymalował” go fotografią, używając ponad 500 elementów wypełnionych makrofotografią warzyw i owoców. W ten sposób Centrum Polonii mogło dołożyć swoją „cegiełkę” na rzecz dzieci chorych na raka.

W międzyczasie Starosta Dąbrowski, Wiesław Krajewski wraz z Centrum Polonii i polonijnym partnerem „Stowarzyszeniem Demokracja USA”, ogłosił konkurs skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Powiśla Dąbrowskiego, w którym główną nagrodą jest 2-tygodniowy pobyt w Nowym Jorku. Druga nagroda to laptop, trzecia – 250 dolarów.

Jak więc widać, w okresie zaledwie dwóch pierwszych tygodni nowego 2010 roku Powiat Dąbrowski zaangażował się w trzy akcje, które mają na celu pomoc dzieciom i młodzieży – czy to mieszkającym za naszą wschodnią granicą, czy to dotkniętym ciężką chorobą, czy też uczącym się w dąbrowskich szkołach.

Teraz nikt chyba by nie zaprotestował, gdyby herb albo co najmniej tablice i informacje drogowe z nazwą Powiatu Dąbrowskiego uzupełnione zostały np. o napis „Powiat przyjazny dzieciom i młodzieży”.