KTO Z POWIŚLA POLECI NA ARUBĘ, CURACAO LUB BAHAMA?

Na zaproszenie organizacji polonijnych, na początku kwietnia dyrektor Centrum Polonii odwiedził USA. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) przekazało na jego ręce szereg cennych eksponatów, zaś dzięki partnerom Centrum ze wschodniego wybrzeża USA, dyrektor wylądował nie – jak pierwotnie zaplanowano – w Nowym Jorku, lecz egzotycznej wyspie Aruba.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – zgodnie z obietnicą złożoną już w czasie spotkania delegacji SWAP ze Starostą Dąbrowskim, Wiesławem Krajewskim (w czasie dożynek powiatowych w lecie 2009 roku) – przekazało dyrektorowi Centrum Polonii w Brniu w czasie jego kwietniowego pobytu w Chicago m.in. mundur hallerczyka, tj. żołnierza z oddziałów armii polskiej utworzonej w czasie I wojny światowej przez generała J. Hallera we Francji.

Władze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA w czasie spotkania z dr. Ciesielczykiem w Chicago przekazały także Centrum Polonii jeden z oryginalnych sztandarów SWAP oraz kilka publikacji pt. „Czyn zbrojny wychodztwa polskiego w Ameryce” (pisownia oryginalna). W najbliższej przyszłości polscy weterani prześlą dalsze eksponaty. Dzięki temu powstanie w dworku w Brniu swego rodzaju izba pamięci weteranów polskich na obczyźnie.

Dyrektor Centrum Polonii spotkał się w Chicago m.in. z jednym z czołowych działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA – Jerzym Darskim, uczestnikiem walk o Tobruk – Zygmuntem Biernatem, a także z Janem Jaworskim – Rzecznikiem Prasowym Ordynariatu Polowego WP i korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej. Związki pana Jaworskiego z Dąbrową Tarnowską mają także rodzinny charakter.

Na wschodnim wybrzeżu USA, w New Jersey i Nowym Jorku miało odbyć się spotkanie dyrektora Centrum Polonii z władzami innej organizacji polonijnej – Stowarzyszenia Demokracja USA w celu omówienia szczegółów pobytu w Nowym Jorku ucznia z Powiśla Dąbrowskiego, który wygra ogłoszony przez Centrum Polonii konkurs na pracę poświęconą różnicom między ordynacją wyborczą obowiązującą w Polsce i krajach anglosaskich. Ta sama organizacja pomagała już Centrum Polonii kilka miesięcy temu. Jej przedstawiciel Stefan Michał Dembowski w czasie sylwestrowego balu charytatywnego na rzecz polskich sierot na Ukrainie i Białorusi przekazał czek na zakup minibusa dla Centrum Polonii.

Ku zaskoczeniu gościa z Polski spotkanie nie odbyło się w Nowym Jorku, lecz na egzotycznej wyspie Aruba w Południowej Ameryce, ok. 20 kilometrów od wybrzeży Wenezueli.

Omówiono między innymi sponsoring wycieczki na jedną z wysp karaibskich, która ma być nagrodą dla Miss Powiśla Dąbrowskiego. Miss zostanie wybrana na Drugim Breńskim Charytatywnym Balu Sylwestrowym 31 grudnia 2010 roku w Centrum Polonii spośród dziewczyn, które zwyciężą w konkursach miss na kolejnych „Imprezach w podziemiu”, organizowanych w piwnicach Centrum Polonii. Pierwsza imprezka odbędzie się już w najbliższą sobotę 24 kwietnia o godz. 19:oo. Wyłoniona w ten sposób na balu Miss Powiśla Dąbrowskiego poleci albo na Arubę, albo Curacao, albo na Bahama.


PS
Wypada podkreślić, iż pobyt dyrektora Centrum Polonii w USA oraz na Arubie oczywiście nie kosztował podatnika dąbrowskiego ani złotówki. Nie odbywał się także w czasie delegacji służbowej, lecz urlopu wypoczynkowego. Można więc rzec, iż Powiat Dąbrowski nie wydając ze swej kasy ani grosza, zyskał nie tylko ciekawe eksponaty, ale także promesę dwóch atrakcyjnych nagród dla młodych ludzi z Powiśla Dąbrowskiego (tj. wycieczek do Nowego Jorku oraz na Arubę, Curacao lub Bahama).