KONCERT ZESPOŁU OSTROWIACY

W niedzielne popołudnie mieliśmy przyjemność zobaczyć występ Zespołu Pieśni i Tańca „OSTROWIACY”.

Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu gościom została przybliżona historia rodu Konopków – ostatnich właścicieli dworku, a także opowiedziano im o kilku ciekawostkach związanych z zespołem dworsko – parkowym w Brniu.

Następnie dzięki uprzejmości Pana Jarosława Boryczki dyrektora Zespołu Szkół w Brniu, koncert odbył się w Stanicy Turystycznej, gdzie zespół mógł swobodnie pokazać swoje umiejętności. Na wstępie Małgorzata Bułat dyrektor Ośrodka przywitała wszystkich przybyłych gości i podziękowała zespołowi, że wybrali właśnie Breń, żeby pokazać swoje talenty.

Zespół wystąpił w ramach realizowanego projektu ,,Promocja kultury ludowej – wymiana doświadczeń”, dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie Leader, którego celem była popularyzacja dziedzictwa kulturowego, jakim jest lokalny folklor. Dodatkowo projekt zakładał wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie promocji regionu i działalności kulturalnej, co jest cennym źródłem inspiracji do dalszego rozwoju naszych organizacji. Zespół Pieśni i Tańca „OSTROWIACY” istnieje już od 45 lat. W swoim repertuarze prezentują tańce ludowe, takie jak polonez, oberek, suita przeworska, krakowiak i inne. Ponadto Zespół posiada kilku instrumentową kapelę i grupę śpiewaczą, wykonującą zarówno utwory ludowe, pieśni patriotyczne oraz kolędy. W zasobach zespołu są również tradycyjne stroje ludowe, które dopełniają bogactwo kultury folkloru. To wspaniały przykład integracji międzypokoleniowej, ponieważ w zespole występuję dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy, a wszyscy tworzą wspaniałą i uzupełniającą się całość. Na zaproszenie odpowiedzieli m.in. Pan Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski, Pan Witold Morawiec Wójt Gminy Olesno, Ks. Jan Panek Proboszcz w Parafii Olesno, Ks. Michał Pierz Wikariusz w Parafii Olesno, Pani Ewelina Sokołowska Dyrektor Domu Malarek w Zalipiu, Pan Jarosław Boryczka Dyrektor Zespołu Szkół w Brniu, Pan Kazimierz Zych Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich. W tym dniu nie zabrakło tradycyjnie Pana Adama Tarnowskiego wraz z małżonką i pysznymi miodami, z którymi współpracujemy i możemy na nich liczyć w każdych okolicznościach.

Na zakończenie wyjątkowego występu Pan Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski oraz Pani Małgorzata Bułat Dyrektor Ośrodka wręczyli podziękowania zespołowi oraz delegacji gości, a wśród nich Ks. Robertowi Łuc Proboszczowi Parafii w Ostrowie i Prezesowi Zespołu, Panu Bogdanowi Szylar Wójtowi Gminy Radymno oraz Pani Beacie Gałęza Sekretarzowi Gminy Radymno.

Całe wydarzenie stworzyło płaszczyznę do dalszej współpracy obu samorządów, a także organizacji.

JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA PONOWNIE♥