JUŻ ZA NAMI KONKURS NA NAJSMACZNIEJSZE CIASTO Z POLSKIMI OWOCAMI SEZONOWYMI

Wczoraj w stanicy turystycznej w zespole dworsko – parkowym w Brniu odbył się konkurs na najsmaczniejsze ciasto z polskimi owocami sezonowymi, w którym wzięło udział 15 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń kobiet z terenu powiatu dąbrowskiego.

Pyszne i pięknie udekorowane ciasta i torty zaprezentowane podczas konkursu zachęcały do degustacji nie tylko Członków Komisji oceniającej, ale wszystkich gości którzy wzięli udział w finale tego konkursu.
Czteroosobowa komisja oceniała ciasta za zgodność z regulaminem konkursu, walory smakowe, elementy dekoracyjne i estetykę wykonania oraz oryginalność i pomysłowość.

Wybór najlepszego ciasta nie był łatwy, obrady były burzliwe. Komisja konkursowa w składzie:
1. Krzysztof Bryk – Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego
2. Anna Morawiec – Kierownik Biura Powiatowego Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej
3. Marzena Pabian – miłośniczka pieczenia ciast, prowadząca pracownię cukierniczą „Lawendowy Zapach i Anielski Smak”
4. Agnieszka Jarzwiec – nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie, miłośniczka pieczenia ciast

przyznała następujące miejsca w konkursie:

I miejsce ex aequo – Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna
I miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich w Gręboszowie
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Ujściu Jezuickim

Wyróżnienia:
– Koło Gospodyń Wiejskich w Swarzowie
– Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Grunt
– Koło Gospodyń Wiejskich Bieniaszowice – Okręg
– Koło Gospodyń Wiejskich Biskupice
– Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów
– Koło Gospodyń Wiejskich Lubiczko
– Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy
– Koło Gospodyń Wiejskich w Grądach
– Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie
– Koło Gospodyń Wiejskich w Bolesławiu
– Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach Breńskich
– Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcowie

Nagrody i wyróżnienia dla wszystkich uczestników konkursu zostały wręczone przez Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego, Starostę Dąbrowskiego Lesława Wieczorka, Wicestarostę Krzysztofa Bryka, Burmistrza Szczucina Jana Sipiora, Wójta Gminy Bolesław Kazimierza Olearczyka, Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca oraz Panią Renatę Klimek z Urzędu Gminy w Radgoszczy. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Dąbrowie Tarnowskiej Andrzej Giza pełniący jednocześnie funkcję Członka Zarządu Powiatu Dąbrowskiego, Małgorzata Bułat Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Jarosław Boryczka Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu.

Nagrodą w konkursie były zaproszenia dla pań z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń kobiet na profesjonalne warsztaty kulinarne z przygotowania i dekoracji ciast, które odbędą się w dwóch terminach tj. 6-7 lipca 2020 roku i 13 – 14 lipca 2020 roku po 10 osób. Uczestnicy otrzymali również nagrody książkowe i upominki promocyjne Powiatu Dąbrowskiego.

Po wręczeniu nagród odbyła się degustacja ciast i torów przez wszystkich uczestników spotkania.

Konkurs organizowany był przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach projektu pn. „Warsztaty pieczenia i dekoracji ciast dla Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Dąbrowskiego” dofinansowanego z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji o przekazywaniu przepisów na tradycyjne ciasta z polskimi owocami sezonowymi; wymiana doświadczeń kulinarnych; prezentacja umiejętności kulinarnych uczestników konkursu; popularyzacja kultury i polskiej tradycji ludowej; integracja społeczności lokalnej.

Partnerzy projektu:

– Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu
– Koło Gospodyń Wiejskich w Podborzu
– Koło Gospodyń Wiejskich w Grądach

Źródło: https://powiatdabrowski.pl/strona-glowna.html