IV TURNIEJ RYCERSKI POD WIEŻYCĄ

9 i 10 lipca w Oleśnicy odbył się IV Turniej Rycerski pod Wieżycą. Jego głównym organizatorem był Poczet Bagiennych z Wieżycy i zaprzyjaźnione z nimi grupy rekonstrukcji historycznej.

Tegoroczne tematy Turnieju stanowiły rocznice: 790. sprowadzenia do Polski Krzyżaków oraz 800. powstania polskiego zakonu rycerskiego – Pruskich Rycerzy Chrystusowych Braci Dobrzyńskich.

Uczestnicy imprezy mieli możliwość interaktywnego sposobu obcowania z historią. W programie znalazły się m. in.: walki mieczem, strzelanie z łuku, bieg dam. Starano się ukazać rys historyczny Średniowiecza oraz kulturę materialną i duchową epoki. Można też było zwiedzić obozy: rycerski i pogański oraz posłuchać dawnej muzyki.

Pierwszy dzień Turnieju zakończyła inscenizacja krucjaty przeciw Prusom – zdjęcia do filmu pt. „Chrzest południa”. 10 lipca odbył się przemarsz biczowników z pruskimi niewolnikami i widzami z obozu organizatorów do kaplicy w Oleśnicy.

Jedną z instytucji wspierającą organizatorów IV Turnieju Rycerzy i Wojów było Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.