Centrum Polonii w Brniu zorganizowało 4 marca spotkanie z Dyrektorem Biura Stanu Illinois na Europę Środkową, Maciejem Cybulskim. Była to pierwsza impreza z cyklu „Breńskie Wieczory z Chlebem i Smalcem”.
Gdyby stan Illinois był państwem, zajmowałby 11 miejsce na świecie pod względem rozmiarów swego produktu gospodarczego. Gospodarka Illinois jest silniejsza niż całego państwa polskiego. Ze względu na swą potęgę ekonomiczną Illinois utrzymuje na całym świecie 10 biur, które pełnią rolę swego rodzaju przedstawicielstw handlowych.
Maciej Cybulski (Polak z pochodzenia) jest dyrektorem biura, które ma swą siedzibę w Warszawie i reprezentuje stan Illinois w całej Europie Centralnej.
Cybulski jest także Prezydentem Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej. Chyba nawet samych organizatorów zaskoczyła duża liczba przybyłych do dworku w Brniu gości. Temat spotkania dotyczył przecież spraw gospodarczych, a zapełniła się cała sala balowa dworku.
Uczestnikami spotkania byli nie tylko przedsiębiorcy i samorządowcy z Powiśla Dąbrowskiego, ale także z Tarnowa oraz powiatów brzeskiego i bocheńskiego. Obecny był np. Starosta Brzeski, Ryszard Ożóg, wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak, przedstawiciel dużej bocheńskiej firmy STALPRODUKT, tarnowskich „Gazów”. Do Brnia przybył także znany przedsiębiorca tarnowski Janusz Gładysz oraz Bogdan Steinhof. Pojawił się nawet gość z Francji. Liczna była oczywiście reprezentacja przedsiębiorców dąbrowskich.
Spotkanie otworzył dyrektor Centrum Polonii, dr Marek Ciesielczyk, dziękując za pomoc w organizacji spotkania władzom powiatu dąbrowskiego, zwłaszcza Przewodniczącemu Rady Powiatu Dąbrowskiego, Robertowi Kądzielawie, który sponsorował część całego przedsięwzięcia.
Następnie zabrał głos Starosta Dąbrowski, Wiesław Krajewski, który przedstawił historię tworzenia Centrum Polonii w Brniu oraz plany jego rozwoju.
Amerykański gość poinformował słuchaczy, iż przedsiębiorcy polscy, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Illinois, mogą liczyć na pomoc Biura Stanu Illinois w Warszawie, zaś władze samorządowe, które przekażą konkretne propozycje dla potencjalnych inwestorów amerykańskich, mogą liczyć na umieszczenie ich w banku informacyjnym Biura. Może to prowadzić w efekcie końcowym do wyboru przez inwestora amerykańskiego tych gmin czy powiatów, które będę w ten sposób współpracować z przedstawicielstwem stanu Illinois w Europie Środkowej.
Spotkanie zakończyły rozmowy z gościem amerykańskim przy kromce dąbrowskiego, wiejskiego chleba ze smalcem (także z Powśla), a także przy lampce francuskiego wina.
Drugi Breński Wieczór z Chlebem i Smalcem będzie poświęcony znanemu działaczowi katolickiemu z naszego regionu oraz działaczowi polonijnemu z Filadelfii, Antoniemu Gładyszowi. W czasie spotkania z jego synem oraz wnukami (kierowcami wyścigowymi) będzie można wygrać wycieczkę na wyścigi samochodowe na jednym z najbardziej znanych torów wyścigowych w Europie. Przed dworkiem w Brniu każdy będzie mógł zasiąść za kierownicą najnowszego modelu wyścigowego PORSCHE.