FINAŁ PROJEKTU PN. „SZTUKA DO KULTURY”

FINAŁ PROJEKTU PN. „SZTUKA DO KULTURY”

W dniu 7 października w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbył się Wieczór Kulturalny, który był finałem projektu pn. „Sztuka do kultury” w ramach XV edycji programu „Patriotyzm Jutra” edycja 2023, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie. Celem projektu, było wzmocnienie u mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego tożsamości narodowej, poczucia wspólnoty oraz zwiększenie świadomości na temat osób związanych z lokalnym patriotyzmem. W czasie trwania projektu zorganizowane były warsztaty plastyczno – manulane w okresie wakacyjnym dla wszystkich chętnych dzieci, plener malarski również dla dzieci i młodzieży oraz Wieczór Kulturalny, podczas którego została wygłoszona prelekcja o bohaterskiej i heroicznej postawie Janiny Halibskiej, która działała bez blasku sławy, ryzykując własnym życiem. Wykład przeprowadziła Pani Barbara Wójcik, wspaniała prelegentka, której można słuchać godzinami. To pedagog, artystka i poetka, w swojej twórczości niejednokrotnie porusza tematykę patriotyczną. Dziś szczęśliwa babcia, ale cały czas aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności.

Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Franciszek Wątor, który jest zięciem naszej bohaterki Janiny Halibskiej. To mąż jej córki Pani Magdaleny, która nie mogła niestety być z nami z przyczyn zdrowotnych. Przesyłamy Pani Magdalenie pozdrowienia i życzymy zdrowia.

Po prelekcji można było wysłuchać koncertu zespołu Karczmarze oraz podziwiać prace poplenerowe na zorganizowanej wystawie pt. „Breński park malowany słońcem”.

Zespół Karczmarze został założony w 2006 r. i w chwili obecnej koncertuje w składzie instrumentarium: skrzypce, kontrabas, akordeon, gitara akustyczną, drugie skrzypce oraz cymbały rzeszowskie lub cymbały węgierskie. W swoim repertuarze prezentują stylizowaną muzykę folkową pogranicza różnych kultur. W ich wykonaniu można usłyszeć m.in. melodie polskie, węgierskie, ukraińskie, słowackie, łemkowskie, bałkańskie oraz klezmerskie. Do chwili obecnej zagrali ponad 700 koncertów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, m.in. koncertując wielokrotnie w Niemczech, we Francji, Włoszech ( dając m.in. koncerty na targach Expo w Mediolanie w 2015 r.), Holandii, Belgii, Luksemburgu, Rumunii, na Litwie, Ukrainie i na Węgrzech. Grupa Karczmarze była laureatem wielu festiwalach m.in.: na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Ludowych im. Jana Derlety w Szydłowcu (2008 r., 2009 r., 2017 r.), otrzymała

dwukrotnie II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej w Zakopanem (2009 r., 2010 r.), II Nagrodę Publiczności na festiwalu „Folkowo” na Mazurach (2010 r.) oraz trzykrotnie Nagrodę specjalną na Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie w kategorii „Kapele z Cymbałami” (2017r., 2018r, 2019r.).

Składamy również gorące podziękowania na ręce Pani Małgorzaty Morawiec dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie za wspaniałą współpracę na wielu płaszczyznach oraz użyczenie podestu scenicznego, który uświetnił występy artystów podczas Wieczoru Kulturalnego.

Mamy nadzieję, że zarówno prelekcja, wystawa prac jak i koncert dostarczył przybyłym gościom niezapomnianych wrażeń ♥♥♥

Materiały zamieszczane na stronie dostępne są na wolnej licencji Creative Commons.

Nazwa licencji: Uznanie autorstwa 4.0