W dniu 11 października w Centrum polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji odbyła się promocja książki pt. Zapach dolarów”, której autorem jest Pan Adam Tomczyk.
Mieliśmy już przyjemność współpracować i promować książkę Pana Adam w 2018 roku pt. „Wodopój i inne opowiadania” .
Pana Adam Tomczyk urodził się 24 lipca 1956 roku. Dzieciństwo i chłopięce lata spędził w Przybysławicach – wsi nad Dunajcem. Od roku 1991 mieszka wraz z rodziną w Żabnie koło Tarnowa. Od dziecka interesuje się historią. Mówi, że książka jest dla niego ważna i sięga po nią dla odpoczynku, dla pogłębienia wiedzy, dla przeżycia emocji. Nie tylko treść, ale język narracji jest dla niego wyznacznikiem wartościowej literatury. Z tej fascynacji historią i literaturą sięgnął po prozę i poezję Tadeusza Nowaka, pochodzącego z pobliskich Sikorzyc. Z oczarowania jego poezją w 2006 roku napisał esej pt. „Czytając Tadeusza Nowaka” i opublikował go w VIII Roczniku Małopolska wydanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. W roku 2008 przy udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie wydał szkic o cmentarzach z I wojny światowej położonych w gminie Żabno i okolicy pod tytułem „Żółte znicze nawłoci”. W 2011 roku korzystając z europejskich funduszy wydał zbiór opowieści z czasów II wojny światowej pod tytułem „Z pamięci”. W kolejnym roku ukazała się jego powieść „Cmentarzysko koni”. W 2013 r. opublikował zbiór opowiadań pod tytułem „Przed świtem”. Na 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego wydał szkic historyczny „Pro Patria et memoria”. Trzy eseje pod wspólnym tytułem „Miejsce„ ukazały się w roku 2014. Kolejna książka ukazała w 2016 roku była to opowieść pt. „Zaraza”, wznowiona przez wydawnictwo Scriptum w pierwszym pandemicznym 2020 r. W 2017 r. ukazała się książka o miejscowościach gminy Żabno „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”. W styczniu 2018 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W tym roku ukazał się kolejny zbiór opowiadań Adama Tomczyka pt. „Wodopój i inne opowiadania”. Zachęcony sukcesem legend żabnieńskich w roku 2019 wydał zbiór legendarnych opowieści o miejscowościach gminy Radłów. W styczniu 2020 roku w miesięcznik Twórczość opublikował jego opowiadanie „Ballada o złotym jabłku”, zaś w grudniu krótki esej pt. „Kwarantanna”. W styczniu 2022 r. w tym piśmie ukazało się kolejne jego opowiadanie „Bunt w bibliotece”. Również w tym roku w trzecim numerze kwartalnik literacki „Wyspa” opublikował opowiadanie „Milka”. W samym środku lata 2023 r. Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik wydała jego najnowszą książkę „Zapach dolarów”. Jest to zbiór opowiadań i reportaży o polskiej emigracji do Ameryki.
Sam autor mówi o swojej twórczości: „Okres pisania, powstawania książki to dla mnie ogromna radość tworzenia. Są to bezcenne chwile kreacji, marzeń, obaw oraz dumy z tego, co się we mnie rodzi”.
Książkę Zapach dolarów tworzy cykl reportaży i opowiadań – historii prawdziwych! – o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. Szczególnie licznie wyruszali za ocean rodacy z ziem południowej Polski. Najpierw z biedy – „za chlebem”; później z trudem zdobywali paszport i wizę, by móc dostać się do Stanów i „urządzić się” w Ameryce lub po latach wrócić z plikiem „zielonych” do ojczyzny. Pan Adam Tomczyk opowiada o ich perypetiach wyjazdowych – barwnych i skomplikowanych szczególnie w epoce PRL-u, o nadziejach i rozterkach oraz sukcesach i tęsknotach emigrantów, o polskim Chicago i o spotkaniach z wybitnymi postaciami amerykańskiej Polonii, takimi jak Jan Karski, Bolesław Wierzbiański czy Wojciech Seweryn. A także o przygodach tych, którzy postanowili powrócić do kraju….
Został również skierowany list okolicznościowy od Pana Lesława Wieczorka Starosty Dąbrowskiego i Pana Krzysztofa Bryka Wicestarosty Dąbrowskiego z okazji wydania książki i przekazany przez dyrektora Ośrodka na ręce autora.
Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym gościom na promocję książki, mamy nadzieję, że prelekcja samego autora na temat pomysłu napisania książki o takiej tematyce, źródłach informacji z których czerpał wiedzę i wyborze szumnego tytułu książki dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.