Kalendarz wydarzeń
<<  Lipiec 2018  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Wydarzenia z Polski

WESELE WYSPIAŃSKIEGO W DWORKU KONOPKÓW

(0 komentarzy)

 2 września w całej Polsce, w dużych miastach i w małych miasteczkach, kolejny już raz czytano publicznie jedno z najważniejszych polskich dzieł literackich. Tegoroczną „lekturą” społecznej akcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego napisane w 1900 r. w okresie znanym nam jako Młoda Polska. Książkę przeczytali wspólnie różni ludzie niezależnie: od wieku, poglądów politycznych i pozycji zawodowej.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 1.JPG

 

 Tegoroczna „lektura” to dramat składający się w 3 aktów. Przedstawia sytuację duchową narodu, nawiązując m.in. do Rzezi galicyjskiej z 1846 roku. Autor starał się pokazać, dlaczego Polacy nie potrafią wywalczyć niepodległości.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 2.JPG

 

 Inspiracją do napisania utworu był ślub poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny, których wesele odbyło się w dworku malarza, a zarazem działacza politycznego Włodzimierza Tetmajera i jego żony Anny w podkrakowskich Bronowicach. Przyjęcie zgromadziło intelektualną i artystyczną elitę ówczesnego Krakowa. Gośćmi byli m.in.: Stanisław Wyspiański, Kazimierz Tetmajer (prywatnie przyrodni brat Włodzimierza Tetmajera) i Tadeusz Boy-Żeleński. Zaproszono również całą wieś. Ślub stanowił też mezalians.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 3.JPG

 

 Akcja dramatu rozgrywa się w noc listopadową 1900 roku, w dworku Tetmajerów, co ma charakter symboliczny. Robiąc to Wyspiański chciał poruszyć temat ówczesnych najważniejszych spraw narodowych oraz relacji chłopów, szlachty, polskich przywar i nieudolnych narodowych powstań. Pesymistycznym symbolem jest zgubienie przez jednego z bohaterów złotego rogu i tzw. chocholi taniec weselników obrazujący marazm polskiego narodu.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 4.JPG


 

 Ciekawostką znaną małej liczbie osób z regionu jest to, że autor utworu był niejako z nim związany. Żona Stanisława Wyspiańskiego – Teofila Pytka wywodziła się z Konar, niegdysiejszej wsi, a obecnie dzielnicy miasteczka Żabno, w którym pisarz często przebywał.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 5.JPG

 

 Publiczne czytanie odbyło się też tradycyjnie na Powiślu Dąbrowskim. Tutaj miało miejsce między innymi w Centrum Polonii - Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu zorganizowane wspólnie przez: Powiatową Bibliotekę Publiczną, breńską instytucję kultury, oraz dąbrowskie stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 6.JPG

 

 Spotkanie rozpoczęła dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga, która powitała wszystkich oraz powiedziała kilka słów na temat tegorocznej lektury „Narodowego czytania”.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 7.JPG

 

 Zanim ono nastąpiło wykład związany z tematem wygłosił dąbrowski historyk, nauczyciel tego przedmiotu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a zarazem wiceprzewodniczący stowarzyszenia „Związku Dąbrowiaków” Włodzimierz Piasecki. Opowiedział o związku Stanisława Wyspiańskiego z tutejszą ziemią. Następnie nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu im. Władysława S. Reymonta Barbara Grzebieniowska przypomniała natomiast sylwetki osób będące inspiracją do powstania „Wesela”.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 9.JPG

 Wtedy też rozpoczęto publiczne czytanie fragmentów książki. Zrobili to wspólnie z podziałem na role, specjalnie na to wydarzenie przebrani w epokowe stroje: starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Grzegorz Olearczyk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka,  prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Guzik, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego Zdzisław Kogut, Ryszard Siepiora, Barbara Grzebieniowska, prezes Związku Dąbrowiaków Andrzej Drzazga, Aleksander Zdanowski oraz pracownicy Starostwa Powiatowego: Magdalena Skrzyniarz, Dagmara Jedynak wraz z córką Kamilką - najmłodszą uczestniczką kulturalnego wydarzenia oraz Justyna Kupiec, bibliotekarka Małgorzata Starzec i Dorota Wenc z breńskiej instytucji kultury.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 8.JPG

 Wspólne czytanie jednego z największych polskich dzieł literackich zakończyły pamiątkowe zdjęcia wykonane przez uczestników spotkania. Osoby, które miały przy sobie egzemplarz „Wesela” miały jedyną możliwość otrzymania w niej specjalnego, okolicznościowego stempla przesłanego przez Kancelarię Prezydenta RP dla lokalnych organizatorów Narodowego Czytania.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 10.JPG

 tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 12.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 13.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 14.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 15.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 16.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Czytanie Wesela 2017/Czyt. Wesele 2017 zdj 17.JPG

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej


Wróć Do góry