Kalendarz wydarzeń
<<  Lipiec 2018  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Wydarzenia z Polski

TEGOROCZNE ŚWIĘTO POWIŚLA DĄBROWSKIEGO

(0 komentarzy)

  27 sierpnia już po raz dziewiąty odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego będące wspólnym przedsięwzięciem Powiatu Dąbrowskiego i należących do niego gmin. W tym roku miało miejsce  w Bolesławiu. Tak, jak w poprzednich latach uroczystość połączyła dwie ważne dla regionu imprezy: święto rolników wieńczące zbiór plonów oraz Targi Gospodarcze Gmin Powiśla Dąbrowskiego.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 1.jpg

 

  Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha dziękczynną Mszą św. za tegoroczne plony. Przewodniczył jej miejscowy proboszcz ks. Józef Radłowski. W koncelebrze uczestniczyli również proboszcz parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Szczucinie, który wygłosił homilię oraz proboszcz parafii p.w. M.N. Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ks. Stanisław Cyran. Odbyło się też tradycyjne poświęcenie wieńców.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 2.jpg

 

  Po nabożeństwie korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Bolesławia przeszedł na miejscowy stadion sportowy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. W miejscu tym wszystkich powitał wójt Bolesławia Kazimierz Olearczyk, a starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Głos zabrali, także: ambasador RP w Singapurze Zenon Kosiniak-Kamysz, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, radny sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński oraz przedstawiciele zagranicznych delegacji współpracujących z powiatem: XVIII Dzielnicy Budapesztu, z miasta Bałta na Ukrainie, z Rejonu Soroka z Mołdawii, Rejonu Soroka Svetlana Paunescu, miasta Golianovo na Słowacji oraz z miasta Roding z Niemiec. Odczytane zostały również listy nadesłane przez minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Posłów na Sejm RP: Władysława Kosiniaka– Kamysza, Anny Czech i Marka Sowy.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2015/dozynki 2015 zdj 3.JPG

 

  Nieplanowanym punktem programu było wręczenie staroście dąbrowskiemu węgierskiego odznaczenia państwowego. Za rozwijanie współpracy i przyjaźni obu regionów burmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu wręczył „Węgierski Złoty Krzyż Zasługi".

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 4.jpg

 

  Po zakończeniu części oficjalnych zaprezentowany został staropolski obrzęd dożynkowy w wykonaniu mieszkańców Bolesławia. Bochen chleba z tegorocznego zboża wręczyli gospodarzom rolniczego święta jego starostowie:  Joanna Gil i Sławomir Miłoś, po czym rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców”, czyli prezentacje sceniczne delegacji z poszczególnych gmin Powiatu Dąbrowskiego.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 5.jpg

 

Wzorem ubiegłych lat podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego specjalna komisja oceniała wieńce dożynkowe w kategoriach tradycyjnego i współczesnego, ośpiewanie wieńca oraz stoiska prezentujących się firm i instytucji. Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu dzieliło je ze Starostwem Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Wszystkiemu towarzyszyły: prezentacja dorobku artystycznego regionu, degustacje regionalnych dań i występy muzyczne. Organizatorzy święta przygotowali również wiele atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był zespół  „Krywań” z Zakopanego. Po koncercie niebo nad Bolesławiem rozbłysło wielobarwnymi sztucznymi ogniami, a tegoroczne Święto plonów zakończył koncert lokalnego zespołu  „De Facto” i zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 6.jpg

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 7.jpg

Więcej zdjęć w galerii 

Wróć Do góry