Wydarzenia z Polski

V TURNIEJU RYCERZY I WOJÓW POD WIEŻYCĄ

(0 komentarzy)

 8 i 9 lipca w Oleśnicy odbył się V Turniej Rycerski pod Wieżycą. Jego głównym organizatorem był Poczet Bagiennych z Wieżycy i zaprzyjaźnione z nimi grupy rekonstrukcji historycznej.

 Tegorocznymi tematami Turnieju były: Święta Inkwizycja oraz 600 rocznica pierwszej wzmianki źródłowej o wsi Oleśnica - miejscowości gdzie stoi Wieżyca. Równocześnie obchodzono także 10 rocznicę powstania grupy rekonstruującej jedynego polskiego zakonu rycerskiego – Pruskich Rycerzy Chrystusowych Braci Dobrzyńskich.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wiezyca Turniej 2017/Olesnica Wiezyca 2017 zdj 1.JPG

 

 Uczestnicy imprezy mieli możliwość interaktywnego sposobu obcowania z historią. W programie znalazły się m. in.: walki mieczem, strzelanie z łuku, bieg dam oraz wyścig wierzchowców „inaczej”.  Starano się ukazać rys historyczny Średniowiecza, kulturę materialną i duchową epoki. Przybliżono różne zakony rycerskie pojawiające się  w XIII. wiecznej Polsce, w tym np.: Braci Dobrzyńskich, Joannitów i Templariuszy, jak też przebieg procesu inkwizycyjnego. Dodatkowo można też było: zwiedzić obóz rycerski, posłuchać dawnej muzyki oraz zobaczyć wytop żelaza w piecu dymarkowym.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wiezyca Turniej 2017/Olesnica Wiezyca 2017 zdj 2.JPG

 

 9 lipca odbył się przemarsz biczowników wraz z grzesznikami i miejscową ludnością i widzami z obozu organizatorów do kaplicy w Oleśnicy.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wiezyca Turniej 2017/Olesnica Wiezyca 2017 zdj 3.JPG

 

 Jedną z instytucji wspierającą organizatorów V Turnieju Rycerzy i Wojów było Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wiezyca Turniej 2017/Olesnica Wiezyca 2017 zdj 4.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wiezyca Turniej 2017/Olesnica Wiezyca 2017 zdj 5.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wiezyca Turniej 2017/Olesnica Wiezyca 2017 zdj 6.JPG

Wróć Do góry