Wydarzenia z Polski

SEZON RYCERSKI POD WIEŻYCĄ ROZPOCZĘTY TRADYCYJNYM PRZEMARSZEM

(0 komentarzy)

 Tegoroczny sezon rycerski pod Wieżycą w Oleśnicy rozpoczął trzeci przemarsz na trasie Wieżyca – Breń. 19 rekonstruktorów historycznych w strojach epoki, ze stosownym na taką wyprawę wyposażeniem przemierzyło 18 kilometrową trasę.

 Na początek grupa odwiedziła kościół pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, który dzięki uprzejmości ks. prałata Stanisława Cyrana proboszcza dąbrowskiej parafii został na ten cel specjalnie udostępniony. Obecna świątynia datowana na rok 1771 stoi w miejscu gdzie pierwszy obiekt sakralny istniał już w początkach wieku XV.

 Nie przypadkiem znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej – budowla o charakterze bazylikowym, trzynawowa, jest jednym z największych zachowanych kościołów w Polsce i choć wyposażenie nie sięga początków jej istnienia, to polichromia godna jest zobaczenia przez każdego miłośnika architektury dawnej.

 Następnie na przełaj lasami ekipa dotarła do malowniczo położonego, zabytkowego zespołu dworsko - parkowego w Brniu. Rycerze odwiedzieli tutejsze powiatowe instytucje kultury: Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną.

 Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w pobliskich okopach szwedzkich, bardzo ciekawym obiekcie, który niestety nie doczekał się nadal profesjonalnych badań archeologicznych mogących rzucić światło na prawdziwą jego historię, a być może też na dzieje obiektów mogących go w tym miejscu poprzedzać i cofnąć jego datowanie o kilka wieków. Stąd polnymi drogami nastąpił powrót pod Wieżycę.

 W wyprawie oprócz gospodarzy Pocztu Bagiennych z Wieżycy uczestniczyli Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy i Drużyna Najemna Rujewit z Krakowa, Joannici z Mielca oraz Bractwo św. Jakuba.

 Cieszymy się, że nasz region jest odwiedzany przez coraz to nowych miłośników aktywnego wypoczynku połączonego z podnoszeniem wiedzy historycznej.

 Ten sezon będzie dla organizatorów przemarszu szczególnym wyzwaniem, gdyż w bieżącym roku przypada 600. rocznica powstania wsi Oleśnica, w której Poczet Bagiennych ulokował swą wieżę. Obchody tej uroczystości zbiegają się dodatkowo z jubileuszowym V Turniejem Rycerskim pod Wieżycą planowanym w lipcu.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2017/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 1 2017.jpg

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2017/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 3 2017.jpg

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2017/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2 2017.jpg

Więcej zdjęć z tego wydarzenia w Galerii

Wróć Do góry