Kalendarz wydarzeń
<<  Marzec 2021  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Wydarzenia z Polski

Film o baronie Feliksie Konopce

(0 komentarzy)

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego życiu i twórczości barona Feliksa Konopki (1888 - 1982) - poety i znakomitego tłumacza prozy i poezji polskiej na język francuski oraz poezji francuskiej i niemieckiej na język polski, ostatniego właściciela majątku w Brniu.

Film „Szlakiem pióra - Nie zapominajmy o tych, dzięki którym możemy być niezapomniani. Feliks Konopka” został zrealizowany przez Jadwigę Klimkowicz w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura w sieci”. Celem programu jest wspieranie aktywności twórców, artystów, animatorów i edukatorów, a także badaczy szeroko rozumianej kultury w zakresie upowszechniania dóbr kultury w Internecie w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

- Mając przekonanie o konieczności promowania w ramach ww. programu stypendialnego kultury wyższej /…/ podjęłam mój wymarzony temat: Baron Feliks Konopka, który był i jest tak ważny dla naszej kultury, to dzięki niemu przekłady literatury francuskiej i niemieckiej na język polski oraz polskiej na język francuski, wzniosły się na wyżyny tej trudnej sztuki - mówi Jadwiga Klimkowicz, scenarzystka i jednocześnie reżyser tej „filmowej podróży z poezją” barona Konopki.

Twórczyni filmu, zafascynowana osobą barona, wyraziła również nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się w zespole  dworsko-parkowym w Brniu zorganizować spotkania, konkursy i wernisaże poświęcone Feliksowi Konopce. - Może znajdą się też środki na piękny pełnometrażowy film, a proszę mi wierzyć jest o czym opowiadać! - dodaje.

Film został nakręcony w zespole dworsko-parkowym w Brniu oraz Dworze „Owczarnia” w Oleśnie.

 https://www.youtube.com/watch?v=_v0Ke5J6eZI&fbclid=IwAR3UmvqznoDx5C2VuEI-dUV_DFvnq_eeh9RO95p_NqCGX-HH-inz7a1bBTA

Zachęcamy również do przeczytania artykułu zamieszczonego na stronie portalu Kraków Niezależny, w którym Jadwiga Klimkowicz opowiada o procesie powstawania filmu, a także przedstawia życiorys barona Feliksa Konopki. – przekierowanie

https://www.krakowniezalezny.pl/tag/jadwiga-klimkowicz/

Źródło: https://powiatdabrowski.pl/strona-glowna.html

Wróć Do góry