Wydarzenia z Polski - Archiwum

Maj 2016


CENTRUM POLONII – OŚRODEK KULTURY, TURYSTYKI I REKREACJI W BRNIU ZAINAUGUROWAŁ SEZON NORDIC WALKING

2016-05-24 15:53 (0 komentarzy)

  14 maja 2016 r. Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu zainaugurowało sezon Nordic Walking. Odbyło się to podczas I Charytatywnego Koleżeńskiego Biegu „Przybij piątkę” na leczenie i rehabilitację uczennicy gimnazjum w Oleśnie.

  W ramach akcji zorganizowanej przez: Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie i Run Team Dąbrowa Tarnowska wraz z marszem Nordic Walking odbyły się dwa biegi – na 1 km i 5 km. W konkurencjach wzięło udział łącznie 120 osób.

  Serdecznie zapraszamy na   kolejne treningi Nordic Walking w Brniu!

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Inauguracja NW w Brniu 2016/Inauguracja sezonu NW w Brniu 2016.jpg


W CENTRUM POLONII – OŚRODKU KULTURY, TURYSTYKI I REKREACJIW W BRNIU ZAKOŃCZYŁA SIĘ WYSTAWA O ŚW. MAKSYMILIANIE MARII KOLBE

2016-05-24 15:39 (0 komentarzy)

  W Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu zakończyła się wystawa pt. „ŚWIĘTY MAKSYMILIAN MARIA KOLBE I JEGO DZIEŁA”.

   Przygotowana z okazji  75. rocznicy męczeńskiej śmierci Ojca Maksymiliana, 45. jego beatyfikacji oraz 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej ukazuje postać kapłana, zakonnika i symbolu ofiar nazizmu, który dobrowolnie oddał życie w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, aby uratować życie innego człowieka – Franciszka Gajowniczka. Wystawie towarzyszył film pt. „Święty Maksymilian”  

  Wystawę zobaczyło łącznie ponad 600 osób z m.in. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, uczniowie Gimnazjum z Olesna podopieczni: Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego i Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kupieninie, Domu Radosnej Starości w Kupieninie, słuchacze Uniwersytetu Otwartego III Wieku z Zabrza oraz wiele indywidualnych osób.   

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Zakonczenie wystawy o M.M. Kolbe 2016/Zakonczenie wystawy o M.M. Kolbe 2016 zdj 1.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Zakonczenie wystawy o M.M. Kolbe 2016/Zakonczenie wystawy o M.M. Kolbe 2016 zdj 2.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Zakonczenie wystawy o M.M. Kolbe 2016/Zakonczenie wystawy o M.M. Kolbe 2016 zdj 3.JPG

NIEZWYKŁA MOC ZWYKŁEGO CZYTANIA W BRNIU

2016-05-24 09:17 (0 komentarzy)

  18 maja w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbył się II Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Niezwykła moc zwykłego czytania” dla uczestników Warsztatów Terapii Zajeciowej. Jego celem było: rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, twórcza interpretacja tekstu oraz zmotywowanie do rozwijania umiejętności czytelniczych.

 W konkursie uczestniczyło 21 osób z placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych nie tylko z powiatu dąbrowskiego. W Brniu gościli podopieczni: Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno–Wychowawczego i Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Kupieninie i Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy i Środowiskowego Domu Samopomocy w Lisiej Górze.

  Komisja konkursowa w składzie: jako przewodnicząca Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga oraz: Sekretarz Powiatu Dąbrowskiego Joanna Ohratka, Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusława Molak i Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Maria Smolicha zadecydowała o następującym przyznaniu miejsc:

 

I miejsce:

Gabriela Zawada (Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Kupieninie) 

Małgorzata Kozioł (Środowiskowy Dom Samopomocy w Olesnicy)

Grzegorz Wróblewski (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej)

Piotr Wawrzynek (Środowiskowy Dom Samopomocy w Olesnicy)

 

II miejsce:

Patrycja Cieślak (Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Kupieninie)

Paweł Kubik (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej)

 

III miejsce:

Andrzej Flis (Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze)

Andrzej Przybyło (Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy)

Krzysztof Wybraniec (Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Kupieninie)

 

  Zwycięzcom okolicznościowe dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe wręczył sprawujący patronat honorowy nad konkursem: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski oraz członkowie komisji konkursowej.

  Konkursowi czytania towarzyszył piknik z zabawami, grillem i występem zespołu  „Golden Boys" z dąbrowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, który zachęcił wszystkich do tańców.

  Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz dąbrowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Moc niezwyklego czytania 2016/Moc niezwyklego czytania 2016 zdj 1.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Moc niezwyklego czytania 2016/Moc niezwyklego czytania 2016 zdj 2.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Moc niezwyklego czytania 2016/Moc niezwyklego czytania 2016 zdj 3.JPG

IX FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

2016-05-24 07:58 (0 komentarzy)

  19 i 20 maja 2016 r. w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się finał dziewiątej edycji konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez Papieża Jana Pawła II „Bądź Wielkim”. Hasłem tegorocznej edycji były słowa: „W drodze ku świętości... Papież – Pielgrzym. Pontyfikat Jana Pawła II w okresie 16.10.1993 r. – 15.10.1998 r.

  W konkursie wzięli udział uczniowie szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz po raz pierwszy podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniowie Szkół Specjalnych Przysposabiających do Pracy. W tym roku do konkursu przystąpiło 44 szkoły i placówki z 8 powiatów.

  W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:         

Szkoły podstawowe

Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki (zespół w składzie: Joanna Foszcz, Weronika Mielec, Natalia Misiaszek, Maciej Świerczek, Natalia Wojtas)

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Badz Wielkim final 2016/Podstawowki.jpg

Gimnazja 

Gimnazjum nr 2 im. 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w Luszowicach (zespół w składzie: Kamil Nowak, Natalia Starzyk, Jakub Świerczek, Marcelina Żaba, Anna Żurawska) 

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Badz Wielkim final 2016/gimnazja.jpg

 


Szkoły ponadgimnazjalne 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu (zespół w składzie: Sławomir Łucek, Patrycja Rodak, Krystian Wajda, Wojciech Węgiel, Adrian Żyła) 

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Badz Wielkim final 2016/ponadgimnazjalne.jpg

WTZ, SDS, SSPdP

Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Filipowskiej (zespół w składzie: Adam Gajda, Agnieszka Łabuzek, Małgorzata Surowiec, Jadwiga Tyliba, Krzysztof Ziembiński 

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Badz Wielkim final 2016/Niepelnosprawni.jpg

 

Tradycyjnie patronat honorowy nad konkursem „Bądź Wielkim” objęli: Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski i Biskup Tarnowski ks. Andrzej Jeż.

  Jednym ze współorganizatorów konkursu było Centrum Polonii - Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu.

 

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej