Kalendarz wydarzeń
<<  Październik 2012  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Wydarzenia z Polski - Archiwum

Październik 2012


Seminarium naukowe o Jakubie Bojko

2012-10-29 10:23 (0 komentarzy)

25 października br. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się kolejna konferencja naukowa zorganizowane w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe Powiatu Dąbrowskiego”. Wykład pt. „Zarys działalności politycznej, gospodarczej i społecznej Jakuba Bojki w latach 1879-1935” wygłosił dr Andrzej Skowron. Konferencja była  połączona z promocją napisanej przez niego książki pt. „Problemy krajowe i lokalne w publicznej działalności Jakuba Bojki (1879-1935)” opublikowanej przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.

Seminarium rozpoczął Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który powitał obecnych gości. Dodał również, że warto starać się promować własne dziedzictwo kulturowe, czego na Powiślu Dąbrowskim przykładem jest wydanie książki dr Andrzeja Skowrona opisującej działalność najbardziej znanego polityka na Powiślu Dąbrowskim.

Następnie dr Andrzej Skowron przybliżył osobę Jakuba Bojki: działacza, publicysty, pisarza a przede wszystkim jednego z pionierów Ruchu Ludowego i Stronnictwa Ludowego w Galicji.

Również obecny na seminarium Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak podkreślił wagę dziedzictwa kulturowego i konieczność jego propagowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć

http://www.centrumpolonii.pl/galeria

 

Sesja naukowa pt. „Dzieje Powiatu Dąbrowskiego w okresie okupacji”

2012-10-17 20:25 (0 komentarzy)

16 października br. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyła się konferencja pt. „Dzieje Powiatu Dąbrowskiego w okresie okupacji”. Rozpoczęła się ona krótkim wystąpieniem Starosty Powiatu Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, który powitał obecnych oraz przedstawił temat spotkania.

Podczas sesji naukowej prelekcje wygłosili nauczyciele historii ze szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Dąbrowskiego.

Włodzimierz Piasecki - „Wrzesień 1939 - walki zbrojne i pierwsze niemieckie zbrodnie na ziemi dąbrowskiej”, Andrzej Skowron – „Dzieje mostu na Wiśle w Borusowej” oraz Marek Jachym – „Działalność AK na terenie Powiatu Dąbrowskiego”.  

Zapraszamy do galerii zdjęć.

http://centrumpolonii.pl/galeria-multimedialna

Rozmowy o dziedzictwie kulturowym powiatu

2012-10-11 12:46 (0 komentarzy)

W dniu dzisiejszym, tj. 11 października 2012 r. w Centrum Polonii-Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się seminarium przeprowadzone przez doktora Andrzeja Skowrona, nauczyciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, pt., „Zarys działalności politycznej, gospodarczej i społecznej Jakuba Bojki w latach 1879-1935".
Seminarium rozpoczęło realizację projektu pn. „Dziedzictwo kulturowe Powiatu Dąbrowskiego" realizowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Powiatu Dąbrowskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Robert Pantera Wicestarosta, Ewa Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, Stanisław Krawiec Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dąbrowskiego wraz z opiekunami.

Podczas seminarium Andrzej Skowron przybliżył uczestnikom postać Jakuba Bojki, wybitnego polityka Ruchu Ludowego, mieszkańca Powiatu Dąbrowskiego, który bez wątpienia wpisał się w historię naszej Małej Ojczyzny. Andrzej Skowron jest również autorem książki pn. „Problemy krajowe i lokalne w publicznej działalności Jakuba Bojki (1879 – 1935)", która już niedługo zostanie opublikowana przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego. Promocja tej książki odbędzie się na podobnym seminarium w dniu 25 października br. również w Centrum Polonii-Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Dzisiejsze seminarium z pewnością wzbogaciło wiedzę uczestników nt. kultury i historii Powiśla Dąbrowskiego i pozwoliło zapoznać się z życiem i działalnością osób zasłużonych dla kultury naszego regionu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.


Wystawa „Budapeszt ‘56”

2012-10-09 12:43 (0 komentarzy)

W Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu prezentowana jest kolejna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem jest ona poświęcona wydarzeniom na Węgrzech i nosi tytuł: „Budapeszt ‘56”.

Ekspozycja przedstawia na 16 planszach Powstanie Węgierskie, które wybuchło 23 października 1956 roku. Wolnościowe dążenia społeczeństwa węgierskiego przerodziły się w antykomunistyczne powstanie krwawo stłumione przez Armię Sowiecką. Polacy zorganizowali wówczas spontanicznie akcję pomocy wysyłając nad Dunaj: lekarstwa, krew i krzepiące słowa.   

Wystawa będzie czynna do 29 października, od poniedziałku do piątku w budynku Stajni Cugowej w godzinach otwarcia Centrum  Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji od 8.00 do 16.00.

Serdecznie zapraszamy.