Aktualności

PANI AGNIESZKA CIEĆKO I JEJ KOLAKCJA LALEK W BRNIU

Dnia 21 lutego w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu w ramach zajęć przygotowanych na czas ferii dla dzieci gościła pani Agnieszka Ciećko z Dąbrowy Tarnowskiej, która zaprezentowała swoje bogate zbiory lalek. Podczas spotkania opowiedziała m.in. o historii lelek, ich funkcji na przestrzeni lat oraz swojej wielkiej pasji i jak narodziło się jej hobby. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji, oglądały prezentowane lalki, jak też zadawały pytania, na które pasjonatka z przyjemnością odpowiadała.

Więcej...

WALENTYNKI W BRNIU

Dnia 14 lutego obchodzone jest święto zakochanych zwane „Walentynkami”. Z myślą o Walentynkach Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną z siedzibą w Brniu przygotowało specjalne zajęcia dla dzieci. Podczas spotkania została przeczytana opowieść pt. „Mamo kocham Cię” oraz inne utwory o podobnej tematyce. W drugiej części spotkania przeprowadzono „Walentynkowy quiz” oraz rozwiązywano zagadki dotyczące przeczytanych bajek. Wspólnie wykonano kolorowe zakładki do książek oraz serduszka z wyrazami miłości dla najbliższych. Zajęcia przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze, czego dowodem były uśmiechy na twarzach dzieci. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

Więcej...

FERIE W CENTRUM POLONII W BRNIU

Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu jest organizatorem zajęć przygotowanych z myślą o dzieciach specjalnie na ferie. Pierwszymi, które odbyły się w dniu 12 lutego były warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi wykonywali karnawałowe maski weneckie z gipsu oraz papieru, a następnie przyozdabiali je różnymi technikami. Wykorzystane zostały m.in. farby akrylowe, kolorowe piórka, dżety, cekiny oraz mazaki i brokat.

Więcej...

TŁUSTY CZWARTEK

„Tłusty Czwartek” zwany „Combrowym” lub „zapustami” rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dawniej był początkiem tzw. „Tłustego Tygodnia” oraz wstępem do wielkich zabaw i bali, z których najhuczniejsze odbywały się ostatniego dnia przed Wielkim Postem. Jego tradycją jest tzw. "dozwolone" obżarstwo z nieodłącznymi pączkami i faworkami zwanymi chrustami. Ciekawostką jest, że dawniej przygotowywano również: kiełbasy, kasze, słoninę, skwarki i inne tłuste potrawy. Było to związane z tym, że podczas tzw. przednówku nie było czym karmić domowych zwierząt, które zabijano i zjadano, aby mięso się nie zepsuło.

Więcej...